Партисипація: модний тренд чи необхідність

16 березня 2018 року у Давидівській ОТГ відбувся навчальний семінар «Місцеві бюджети: взаємодія влади та громади». Учасниками заходу були представники ГО, органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств та активні мешканці.Захід відбувся в рамках проекту «Поширення громадського впливу на бюджетні процеси на місцевому рівні» реалізується Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

На семінарі були обговорені такі теми:1. Місцеві бюджети: особливості формування та виконання місцевих бюджетів. 2. Участь громадськості у бюджетному процесі. 3. Шляхи підвищення прозорості бюджетного процесу. Відкритість та публічність бюджетного процесу та участь у ньому мешканців є однією з ключових ознак функціонування демократичного суспільства та сталого розвитку громади. Прозорість бюджету дозволяє активній частині громадськості зрозуміти суть бюджетних процесів, а інструменти партисипації дають змогу впливати на рішення органів влади, відстоюючи свої права. Тим самим брати активну участь та відповідальність  у розвитку своєї громади.На семінарі була презентована інфографіка, яка чітко показує яким чином і у який період мешканці можуть долучатися до бюджетного процесу. Андрій Пелехатий, експерт проекту доповів про нові практики залучення громадськості до бюджетного процесу та відмітив як громадськість може долучатися до формування бюджету на різних стадіях бюджетного процесу. Він представив можливі новації для проекту положення Давидівської ОТГ “Про громадський бюджет”.

Кожна громада використовує свій набір інструментів партисипації, так Наталя Проць, виконавчий директорГО “Центр просвітництва та розвитку людини”,  зазначила, що Давидівська ОТГ активно працює із громадськістю. У 2018 році затверджено Стратегію соціально-економічного розвитку, також громада є першою в Україні із об’єднаних громад, яка передала частину своїх повноважень інституту громадянського суспільства, а саме догляд за одинокими літніми людьми у с. Давидів було покладено на ГО “Центр просвітництва та розвитку людини”. Співпраця влади та громади є важливим чинником, що допомагає гармонійно розвиватися громаді. Давидівська ОТГ зараз перебуває на етапі активного пошуку свого набору інструментів партисипації  та налагодження партнерства влади та громади.

Орест Микита, голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини, відмітив доцільність впровадження бюджету участі у громаді, однак відзначив, що при голосуванні доцільно застосовувати коефіцієнти голосів в залежності від величини населеного пункту. Керівник проекту також розповів про досвід інших міст України та світу щодо впровадження та функціонування партисипаційного бюджету.